Leikkokukat kotimaasta

Luit oikein, se on todella vaihtoehto! Vieläpä vaihtoehto, johon me aiomme turvautua. Kukkavisiomme eli leikkokukkien asettelu rennosti erilaisiin pulloihin on tullut mainittua jo muutamaan otteeseen, mutta nyt ajattelin avata tarkemmin, mistä tulemme kukat lopulta hankkimaan.

Aloittaessani hääbloggausta moni bloggaaja tuntui hankkineen kukat Juhlakukat.fi-palvelun kautta. Kukkien ”tukkutilaaminen” heidän kauttaan tuntui meillekin sopivalta vaihtoehdolta, enkä pitkiin aikoihin pohtinut muita vaihtoehtoja. Kukkia voi hankkia tukkupuntteina montaa muutakin kautta, kuten vaikkapa joihinkin marketteihin tilaamalla.

Instagramin selaaminen kuitenkin johdatti minut leikkokukkapuutarhureiden jäljille! Taisin alunperin bongata aiheesta maininnan Kukkatehtaan Instagram-tilillä. He mainitsivat daalioidensa tulleen Pellonreunan Puutarhalta eli Nurmijärven Metsäkylässä sijaitsevalta leikkokukkaviljelijältä. Päädyin googlailemaan asiasta lisää, ja Nurmijärveltä löytyi myös Ruotin puutarha -niminen leikkokukkatila. Viestittelin molempien paikkojen kanssa ja sain vastauksia ripeästi, mistä kiitos molemmille tahoille 🙂 Päädyin lopulta syyskuun alussa, melko tarkalleen häidemme aikoihin, vierailemaan Pellonreunan Puutarhassa eräänä sateisena päivänä. Saimme näppärästi käsityksen siitä, mitä tuohon aikaan on saatavilla ja tilaisuuden jututtaa puutarhaa sivutyönään pitävää Susannaa vähän tarkemmin.

Pellonreunan puutarha on juuri sitä, mitä nimi antaa ymmärtää 🙂

Visiitti oli sen verran onnistunut, että päätimme tilata pöytiin tulevat kukkamme Pellonreunan puutarhasta. Pieni riski hallasta on olemassa, ja silloin joutuisimme kehittelemään jonkin suunnitelma B:n (Juhlakukat.fi on yhä hyvä vaihtoehto). Tässä suunnitelmassa houkuttaa helppous ja kaikki positiivinen, mikä liittyy lähituotantoon. Käytännössä homma menisi niin, että kukat leikattaisiin meille perjantaina, jolloin joku paikkakunnalla asuvista perheenjäsenistäni kävisi noukkimassa kukat kyytiin ja kiikuttaisi ne meille häiden aaton koroistelusessioon. Voiko lyhyempää tuotanto- ja toimitusketjua edes olla?

Osa daaliosta oli valtavan kokoisia, valehtelematta pienen lautasen luokkaa!

Susanna arvioi, että meidän tarpeisiimme riittäisi kolme ämpärillistä kukkia, joten logistiikan ei pitäisi tämänkään suhteen muodostua millään muotoa hankalaksi. Ehkä yksi kolmasosa kukista voisi olla jotain näyttävämpää sorttia, kuten daalioita, ja loput harsokukan tavoin toimivaa ”täytekukkaa” eli todennäköisesti kosmoskukkaa. Näillä spekseillä Susanna arvioi yhden ämpärillisen hinnaksi 70-90 euroa, mikä tuntui ainakin minusta todella kilpailukykyiseltä hinnalta. Bonuksena mainittakoon se, että minusta on korkea aika saada kiinnostavia vaihtoehtoja harsokukan tilalle, jes! Uskon, että asetelmistamme tulee mielenkiintoisia ja rentoja. Visiitin ajoituksemme oli sikälikin hyvä, että ensi vuoden siementilauksia ei oltu vielä tehty ja pääsin kertomaan väritoiveitani.

Muistaakseni tämä oli kosmoskukkaa

Olen tästä mahdollisuudesta todella innoissani ja suosittelenkin kaikkia googlailemaan, voisiko omilta lähiseuduilta löytyä leikkokukkaviljelijää. Ilmeisesti alalle on hiljattain ilmestynyt uusia toimijoita, joten kuvio on aivan mahdollinen!

Tällä järjestelyllä muut kukat, kuten minun kimppuni, vieheet ja ehkä hiuksiin tulevat koristeet, pitäisi hankkia jostain muualta. Varsinkin hiuskoristeiden osalta vinkit ovat lämpimästi tervetulleita 🙂

T. K

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s