Näin vaihtui juhlapaikka

Muistan törmänneeni hääblogeihin, joissa ennen häitä tapahtui hyvinkin isoja suunnitelmien muutoksia ja ajatelleeni, että ”huh, meille ei ainakaan käy noin!”.

Ei pidä koskaan sanoa ei koskaan, sillä vain hieman yli kuukausi ennen häitämme päätimme sulhasen kanssa siirtää häämme toiseen juhlapaikkaan. Kaikkea kuorruttaa mukavasti monenlainen koronaepävarmuus, mutta siitä lisää joskus toiste!

Meille juhlapaikan valinta oli keskeinen osa hääsuunnittelua. Halusimme tilan, joka tuntuisi sopivan meidän juhlillemme ilman kompromisseja – yksi paikka tuli karsituksi ruskeiden lattioiden takia, jotka eivät tuntuneet sulhasen mielestä omilta 😀 (Oi niitä aikoja, miten pieniä murheita!) Meillä ei ollut mitään spesifiä merkkipäivää, jolle halusimme häämme, vaan sopivan juhlapaikan vapaat päivät sanelivat senkin.

Päädyimme Hotelli Lepolampeen, jonka sali oli mukavan rouhea mutta kuitenkin juhlava. Iso pihamaa, jossa järjestää siviilivihkiminen ja samalla tontilla hotelli, jossa kaatua tyytyväisenä nukkumaan juhlien päätteeksi ja jatkaa juhlatunnelmissa seuraavana päivänä aamiaisella. Pystyn hyvin kuvittelemaan, että meillä olisi ollut Lepolammella mahtavat häät! Juhlien siirto heinäkuulta 2020 heille vielä vapaana olleelle syyskuun 2021 alulle kävi vaivattomasti. Tiedotimme uuden päivämäärän vieraillemme.

Sitten koitti kesäkuu 2021 ja otin juhlapaikkaamme yhteyttä käynnistääksemme uudestaan häidemme suunnittelun. Kysyin myös voimassa olevien rajoitusten vaikutuksista. Sain kuulla, että silloisilla ravintolarajoituksilla käytettävissä olisi 75 % asiakaspaikoista ja juhlissa saisi käytännössä olla mukana 92 ihmistä. SOS, sillä kutsutut ja me tekisimme yhteensä 120 henkilöä. Kyselimme vielä, että mahtaisiko saunatilojen käyttöönotto tai juhlien porrastus tuoda asiaan ratkaisua. Valitettavasti tilanteesta ei päästy yli eikä ympäri. Se kyllä kaihersi: olin jo moneen otteeseen nähnyt häämme mielessäni Lepolammella ja koin pientä haikeutta mielikuvista luopumisesta. Juhlapaikka olisi varmasti ollut mitä mainioin.

Juuri ennen kesälomani alkua aloin pohtia, että jos käytössä saa olla 75 % asiakaspaikoista, mitä jos asiakaspaikkoja olisi enemmän? Jos tilan kapasiteeetti olisi vaikkapa 200 henkilöä, 75 % siitä tekisi 150 henkilöä. 50 % olisi 100 henkilöä. Voisiko näitä kapasiteetiltaan suuria tiloja olla vielä vapaana? Aavistelin, että kyllä voisi: harvat kuitenkaan pitävät suuren suuria häitä, eikä yritysjuhlia olisi vielä syyskuussa tiedossa. Omien juomien paikat voisivat olla varattuja, mutta ravintoloita luulisi pk-seudulta löytyvän yllin kyllin.

Lähdimme kesälomareissuun ja unohdimme häät pieneksi toviksi. Heinäkuun puolivälin jälkeen vietin pari päivää mökillä Venuu.fi laulaen. Ilokseni löysin useitakin kiinnostavia paikkoja! En ollut törmännyt niihin aiemmilla etsinnöilläni, sillä etsin 120 henkilölle sopivaa tilaa. Nyt haussa oli yli 200 henkilöä vetävät tilat eli käytännössä eri valikoima. Kannustan kaikkia tutkailemaan isojakin tiloja, valikoima yllätti todella myönteisesti!

Lähetin tarjouspyynnöt Hima & Salille, Paasitornille, äitini oivallukselle Hotelli Korpilammelle ja Hilton Kalastajatorpalle. Kaikki vastasivat hyvin nopeasti ja vain Hima & Sali oli päivänämme varattuna. Kaikkien juhlapaikkojen ripeä palvelu lämmitti ja rauhoitti mieltä. Ehkä löytyisi paikka, jonne voisimme huoletta kutsua kaikki vieraamme! Tiedostimme tässä kohtaa, että rahaa saattaisi mennä hieman alkuperäistä suunnitelmaamme enemmän, mutta ei merkittävästi enemmän. Mahdollisuus kutsua kaikki painoi vaakakupissa enemmän.

Jatkoimme keskusteluja Kalastajatorpan myyntiedustajan kanssa, ja täytyy kyllä lähettää sinne suuntaan varta vasten kehuja asiakaspalveluhengestä ja selkeistä vastauksista lukuisiin kysymyksiimme. Heti yhteydenottoa seuranneella viikolla eli heinäkuun viimeisellä viikolla pääsimme tutustumaan Pyöreään Saliin.

Kuten odottaa saattaa, sali oli todella vaikuttavan näköinen. Mikäli sää ei suosisi, olisi siviilivihkimiselle salissa todella hyvät puitteet. Bändiläisenä pidin kovasti myös isosta lavasta. Tapahtumakoordinaattorin kanssa käytyjen keskustelujen myötä selvisi myös monenlaisia ilahduttavia pikkuseikkoja, kuten mahdollisuus saada käyttöön tyylikkäät kynttilätelineet. Positiivinen yllätys oli myös mahdollisuus tuoda ravintolan tiloihin herkkubuffa!

Olin ilahtunut myös pihamaasta: vihkimiselle löytyi lukuisia kauniita paikkoja, joista yksi laiturilla meren rannassa.

Muutamia miinuksia toki on: bändin roudaamiselle on todennäköisesti niukasti aikaa, samassa rakennuksessa voi olla muita juhlia ja lisätuinnella on oma hintalappunsa. Ne tuntuvat pieniltä asioilta, jos pohditaan toista vaihtoehtoa eli vieraiden karsimista. Vaikka korona varmasti tulee hillitsemään joidenkin menohaluja, voimme kuitenkin tarjota kaikille halukkaille mahdollisuuden tulla mukaan juhlimaan.

Tutustumiskäynnistä meni tovi siihen, että vahvistimme varauksemme. Syy tähän oli muuttuva koronatilanne. Vielä heinäkuussa se ei mietityttänyt läheskään näin paljon, mutta kyllä elokuun kehitys on ollut huolestuttavaa. Selvitimme kaikki mahdolliset perumisskenaariot ja niistä koituvat kulut. Viilasimme tarjousta moneen otteeseen (mm. otimme laskelmissa huomioon holittomat vieraat), jotta perumishetkellä aiheutuvat kulut eli x prosenttiosuus tilauksesta olisi mahdollisimman pieni. Saimme myös mahdollisuuden perua tilaisuuden kuluitta 12.8. mennessä. Kalastajatorpan suuntaan jälleen suuret kiitokset tarjouksen viilailusta, myös se rauhoitti mieltä.

Ilokseni minä ja moni lähipiiristäni on saanut toista rokotusannosta aikaistettuna, mikä delta-variantin jyllätessä lisää turvallisuuden tunnetta. Nyt vain toivotaan, että rokotukset etenevät ja epidemia ehtii taittua. Varmaa se ei missään nimessä ole… Mutta sulhasen sanoin, nyt edetään ja sopeutetaan tarvittaessa!

Huh tätä menoa! Tsemppiä kaikille!

t. K

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s